Co to jest dostawa wewnątrzwspólnotowa?
(dodane dnia 2024-03-15)
Dostawa wewnątrzwspólnotowa, często określana skrótem WDT, odnosi się do handlu towarami między krajami członkowskimi Unii Europejskiej (UE). Jest to termin używany w kontekście podatku od towarów i usług (VAT) oraz procedur celnych.
Kiedy towar jest przewożony z jednego kraju członkowskiego UE do innego, a jest to transakcja między podatnikami VAT, mówimy o dostawie wewnątrzwspólnotowej. W przypadku takiej dostawy opodatkowanie VAT przechodzi na nabywcę towaru w kraju, do którego towar został wysłany. Oznacza to, że sprzedawca nie pobiera VAT od nabywcy, ale musi udokumentować transakcję w formie tzw. faktury VAT-owej wewnątrzwspólnotowej.
Ważnym elementem tego rodzaju transakcji są również procedury celne. Chociaż wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów w UE jest wolna od cła, nadal mogą występować formalności celne związane z przewozem towarów przez granice krajowe.
W skrócie, dostawa wewnątrzwspólnotowa odnosi się do handlu towarami między krajami członkowskimi UE, gdzie VAT jest pobierany przez nabywcę w kraju docelowym, a nie przez sprzedawcę.