Strona główna » Aktualności

Polski Ład już od stycznia 2022

POBIERZ PROGRAMY

(dodane dnia 2021-11-20)

Polski Ład już od stycznia 2022W dniu 17. listopada 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą w życie już od stycznia 2022 tzw. "Polski Ład". Wprowadza on szereg istotnych zmian podatkowych także dla przedsiębiorców. Konsekwencją tego jest konieczność wprowadzenia istotnych modyfikacji w programach Pakiet Przedsiębiorcy. Wśród najistotniejszych zmian z punktu widzenia Użytkownika należy wymienić:


  • podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30000 zł
  • podwyższenie do 120000 zł kwoty, po której przekroczeniu ma zastosowanie 32% stawka podatku
  • wprowadzenie ulgi dla klasy średniej
  • zmiana sposobu wyliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne
  • zniesienie prawa do odliczenia części składki zdrowotnej od podatku
  • Wprowadzenie nowych 12% i 14% stawek ryczałtu

Ponadto od stycznia 2022 roku uruchomiony zostanie Krajowy System e-Faktur (FSeF). KSeF będzie systemem teleinformatycznym służącym do otrzymywania i przechowywania ustrukturyzowanych faktur wystawionych przez przedsiębiorców. Programy do fakturowania będą łączyły się poprzez API z systemem KSeF i wysyłać do niego wystawiane dokumenty. W 2022 roku stosowanie e-faktur będzie dobrowolne natomiast od 2023 stanie się obligatoryjne dla wszystkich.

Kolejną istotną zmianą jest to, że od stycznia 2022 roku pliki JPK wysyłane z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego będą musiały być podpisane z wykorzystaniem algorytmu SHA-256. Dotychczasowy algorytm SHA-1 przestanie być obsługiwany.

Wszystkie nasze programy są również dostosowane do pracy w najnowszym systemie Mircrosoft Windows 11. Działają także na starszych systemach: Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP.