Strona główna » Historia zmian w programach » Ryczałt » Rok 2020 » Wersja 4.289.2020

Ryczałt - zmiany w wersji 4.289.2020

POBIERZ PROGRAM

(Data wydania: 2. lipca 2020)

 • Dodano możliwość generowania i wysyłki plików JPK_V7M lub JPK_V7K, które mają zastąpić dotychczasowy plik JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Pliki JPK_V7M oraz JPK_V7K stanowią zgrabne połączenie pliku JPK_VAT i e-deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Od lipca 2020 obowiązkiem wysyłki nowej struktury objęte są duże przedsiębiorstwa zaś pozostałe dobrowolnie. Wszystkie firmy objęte tym obowiązkiem będą dopiero od października 2020. W praktyce oznacza to, że obowiązek pierwszej wysyłki plików według nowej struktury przypadać będzie do 25. sierpnia w pierwszym przypadku oraz do 25. listopada w drugim przypadku. Wysyłki plików według nowej struktury można dokonać na kilka sposobów:

  1) Z poziomu dowolnego głównego okna z menu główego "Dane" należy wybrać opcję "Wyślij jednolity plik kontrolny (JPK)", a następnie "Rejestry VAT i deklaracja (JPK_V7K)". W takim przypadku generowany jest plik za okres poprzedzający aktualny miesiąc.

  2) Z poziomu okna Podatki - Podatek VAT - Dodaj - Edytuj deklaracje VAT - JPK_V7M (JPK_V7K)... (w przypadku kwartalnego rozliczania VAT należy jeszcze wybrać dany miesiąc kwartału).

  3) Z poziomu okna Podatki - Podatek VAT - [ istniejący wpis podatkowy ] - Deklaracje VAT - JPK_V7M (JPK_V7K)... (w przypadku kwartalnego rozliczania VAT należy jeszcze wybrać dany miesiąc kwartału).

  Po wybraniu opcji JPK_V7M (JPK_V7K) następuje otwarcie okna edytora. Edytor pliku JPK_V7M (JPK_V7K) składa się z trzech głównych widoków. Wyboru widoku dokonuje się poprzez kliknięcie w jedną z zakładek po prawej stronie: "Deklaracja podatku od towarów i usług", "Ewidencja podatku należnego" oraz "Ewidencja podatku naliczonego". W pierwszej zakładce znajdują się informacje na temat składającego oraz informacje podsumowujące. Ta zakładka stanowi w zasadzie kopię deklaracji VAT-7 (VAT-7K). W pozostałych zakładkach znajdują się tabele zawierające dane w rozbiciu na poszczególne transakcje sprzedaży oraz zakupu w danym okresie. W tym przypadku tabele zawierają dane analogiczne ze starą strukturą JPK_VAT. Formularz oraz listy transakcji wypełniane są automatycznie w oparciu o dane z rejestrów VAT. Dane te jednak można dowolnie modyfikować, usuwać lub dodawać. W przypadku modyfikacji danych w zakładkach "Ewidencja podatku należnego" oraz "Ewidencja podatku naliczonego" dane z zakładki są aktualizowane w oparciu o wprowadzone zmiany. Po dokonaniu zapisu dane są pamiętane w kontekście danego miesiąca. Aby dokonać wysyłki oraz ewentualnie sprawdzenia pliku ze schematem należy użyć opcji "Wyślij JPK". Opcja wysyłki obecnie jest zablokowana i możliwość jej użycia pojawi się 1. sierpnia 2020 roku.

  Na ten moment dostępna jest zarówno nowa opcja umożliwiająca tworzenie plików JPK_V7K lub JPK_V7M jaki stare funkcjonalności umożliwiające osobno wysyłkę pliku JPK_VAT oraz e-deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Sama wysyłka jest na tę chwilę niemożliwa. Wprowadzenie opcji ma na celu przedstawienie użytkownikom jej już teraz i zapoznanie z jej działaniem nim nowa struktura stanie się obligatoryjna.

 • Zmiany w późniejszej wersji 4.290.2020 z dnia 10. lipca 2020

  Dodano obsługę nowych deklaracji VAT-UE oraz VAT-UEK w wersji 5, które obowiązują już od lipca 2020 oraz umożliwiono zdefiniowanie w Konfiguracji numeru telefonu. Ponadto dokonano poprawek w edytorze JPK z deklaracją. Więcej informacji...

 • Zmiany we wcześniejszej wersji 4.288.2020 z dnia 19. czerwca 2020

  Dodano dwa nowe zestawienia generowane na podstawie rejestrów VAT zawierające informacje odnośnie wartości brutto sprzedaży lub zakupów względem kontrahentów. Więcej informacji...

Zobacz inne programy do księgi, ryczałtu oraz kadr i płac

Księga
Księga

Dostosowany do Polskiego Ładu program do rozliczania księgi przychodów i rozchodów (KPiR), VAT, podatku PIT, kilometrówki. Umożliwia wysyłanie JPK oraz e-Deklaracji.

Więcej informacji
Mała Księgowość
Mała Księgowość

Dostosowany do Polskiego Ładu wielofirmowy program księgowy. Rozliczanie KPiR, ryczałtu, VAT, podatku PIT, kilometrówki, środków trwałych. Możliwość wysyłania JPK i e-Deklaracji.

Więcej informacji
Kadry i Płace
Kadry i Płace

Ewidencja pracowników, wyliczanie płac, eksport do Płatnika, ewidencja czasu pracy, generowanie wszystkich dokumentów pracowniczych. Dostosowany do Polskiego Ładu.

Więcej informacji

Zobacz programy do wystawiania faktur VAT i rachunków

Faktura VAT
Faktura VAT

Program do wystawiania faktur VAT z obsługą e-fakturowania i JPK. Proste i szybkie fakturowanie, wszystkie rodzaje dokumentów, wielowalutowość, baza kontrahentów, towarów i usług oraz tworzenie zestawień sprzedaży. Zgodność z RODO.

Więcej informacji
Rachunek
Rachunek

Program dla firm zwolnionych z VAT. Proste i szybkie wystawianie rachunków oraz faktur bez VAT, e-fakturowanie, baza kontrahentów, towarów i usług. Tworzenie zestawień sprzedaży. Możliwość wystawiania dokumentów proforma i w walucie.

Więcej informacji
Sprzedaż i Magazyn
Sprzedaż i Magazyn

Program handlowo-magazynowy z fakturowaniem i obsługą JPK. Obsługa drukarek fiskalnych i czytników kodów kreskowych. Wszystkie rodzaje dokumentów, e-fakturowanie, baza kontrahentów, towarów i usług, kontrola stanów magazynowych.

Więcej informacji