Strona główna » Historia zmian w programach » Mała Księgowość » Rok 2022 » Wersja 5.378.2022

Mała Księgowość - zmiany w wersji 5.378.2022

POBIERZ PROGRAM

(Data wydania: 5. lipca 2022)

 • Dostosowano algorytm wyliczania comiesięcznego lub cokwartalnego podatku do Polskiego Ładu 2.0. Algorytm ma zastosowanie dla podatków płaconych od lipca 2022.
 • W przypadku podatników rozliczających podatek dochodowy według skali podatkowej w ramach zmian obniżono stawkę PIT w pierwszym progu podatkowym do 12% przy zachowaniu 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku, pomniejszono kwotę zmniejszającą podatek z 5100 zł do 3600 zł oraz zlikwidowano ulgę dla klasy średniej. Opcja wyliczająca zaliczki na podatek dochodowy dostępna jest w Podatki - Podatek dochodowy - Dodaj...
 • W przypadku podatników rozliczających podatek dochodowy liniowo wprowadzono możliwość zaliczenia składki zdrowotnej do kosztów uzyskania przychodu z limitem 8700 zł rocznie. Opcja wyliczająca zaliczki na podatek dochodowy dostępna jest w Podatki - Podatek dochodowy - Dodaj... Dla zaliczek płaconych od lipca 2022 ponownie aktywne jest pole "Suma odliczeń od zapłaconych składek zdrowotnych [zł]". Z tym, że obecnie do pola tego kopiowana jest kwota zapłaconej składki zdrowotnej zdefiniowanej w Podatki - Składki ZUS... z uwzględnieniem ww. limitu i nie jest ona odliczana bezpośrednio od podatku lecz odliczana od dochodu.
 • W przypadku podatników rozliczających podatek dochodowy liniowo oraz w przypadku gdy składka zdrowotna nie jest odliczana bezpośrednio od dochodu (wyłączona w Konfiguracji opcja "Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odliczane bezpośrednio od dochodu" zakładce "ZUS") to po wciśnięciu przycisku "Zaksięguj" na oknie Podatki - Składki ZUS... księgowana jest do kosztów także składka na ubezpieczenie zdrowotne do rocznego limitu 8700 zł.
 • W przypadku podatników rozliczających podatek dochodowy liniowo na oknie Podatki - Podatek dochodowy... zmieniono znaczenie kolumny "Suma odliczeń składki zdrowotnej [zł]" (w pierwszej połowie 2022 roku nie wykorzystywanej). Obecnie zawiera one kwoty odliczeń składki zdrowotnej do limitu 8700 zł od podstawy opodatkowania. Dotychczasowa kolumna zmieniła nazwę na "Suma odliczeń składki zdrowotnej od podatku [zł]" i jest wykorzystywana tylko we wcześniejszych latach.
 • W przypadku podatników rozliczających podatek w oparciu o ryczałt ewidencjonowany w ramach zmiany umożliwiono pomniejszanie podstawy opodatkowania o 50% zapłaconej składki zdrowotnej. Opcja wyliczająca ryczałt dostępna jest w Podatki - Podatek ryczałtowy - Dodaj... Dla ryczałtu płaconego od lipca 2022 ponownie aktywne jest pole "Suma odliczeń od zapłaconych składek zdrowotnych [zł]". Kwota składki zdrowotnej kopiowana jest z kwoty zdefiniowanej w Podatki - Składki ZUS... Połowa zdefiniowanej w tym miejscu kwoty pomniejsza obecnie podstawę opodatkowania analogicznie jak kwota ubezpieczenia społecznego. Nie jest jak w latach ubiegłych odejmowana bezpośrednio od wyliczonego podatku.

 • Zmiany w późniejszej wersji 5.379.2022 z dnia 18. lipca 2022

  Poprawiono działanie opcji sprawdzania czy kontrahent jest na tzw. białej liście podatników VAT. Więcej informacji...

 • Zmiany we wcześniejszej wersji 5.377.2022 z dnia 17. czerwca 2022

  Usprawniono opcję sprawdzania kontrahenta na białej liście oraz umożliwiono samodzielne zamawianie usług dodatkowych. Więcej informacji...

 • Zmiany w poszczególnych latach:
  2023
  2022
  2021
  2020
  2019
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010

Zobacz inne programy do księgi, ryczałtu oraz kadr i płac

Księga
Księga

Dostosowany do Polskiego Ładu program do rozliczania księgi przychodów i rozchodów (KPiR), VAT, PIT, kilometrówki. Umożliwia wysyłanie JPK, e-Deklaracji oraz pobieranie dokumentów z KSeF.

Więcej informacji
Ryczałt
Ryczałt

Dostosowany do Polskiego Ładu program księgowy do rozliczania ryczałtu (ewidencji przychodów), VAT, kilometrówki. Możliwość wysyłki JPK, e-Deklaracji oraz pobieranie dokumentów z KSeF.

Więcej informacji
Kadry i Płace
Kadry i Płace

Ewidencja pracowników, ewidencja czasu pracy, wyliczanie wynagrodzeń, eksport do Płatnika i ZUS-PUE, generowanie wszystkich dokumentów pracowniczych. Dostosowany do Polskiego Ładu.

Więcej informacji

Zobacz programy do wystawiania faktur VAT i rachunków

Faktura VAT
Faktura VAT

Program do wystawiania faktur VAT z obsługą KSeF i JPK. Proste i szybkie fakturowanie, wszystkie rodzaje dokumentów, wielowalutowość, baza kontrahentów, towarów i usług oraz tworzenie zestawień sprzedaży. Zgodność z RODO.

Więcej informacji
Rachunek
Rachunek

Program dla firm zwolnionych z VAT. Proste i szybkie wystawianie rachunków oraz faktur bez VAT, obsługa KSeF, baza kontrahentów, towarów i usług. Tworzenie zestawień sprzedaży. Możliwość wystawiania dokumentów proforma i w walucie.

Więcej informacji
Sprzedaż i Magazyn
Sprzedaż i Magazyn

Program handlowo-magazynowy z fakturowaniem i obsługą KSeF oraz JPK. Obsługa drukarek fiskalnych i czytników kodów kreskowych. Wszystkie rodzaje dokumentów, e-fakturowanie, baza kontrahentów, towarów i usług, kontrola stanów magazynowych.

Więcej informacji