Strona główna » Historia zmian w programach » Mała Księgowość » Rok 2020 » Wersja 4.289.2020

Mała Księgowość - zmiany w wersji 4.289.2020

POBIERZ PROGRAM

(Data wydania: 2. lipca 2020)

 • Dodano możliwość generowania i wysyłki plików JPK_V7M lub JPK_V7K, które mają zastąpić dotychczasowy plik JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Pliki JPK_V7M oraz JPK_V7K stanowią zgrabne połączenie pliku JPK_VAT i e-deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Od lipca 2020 obowiązkiem wysyłki nowej struktury objęte są duże przedsiębiorstwa zaś pozostałe dobrowolnie. Wszystkie firmy objęte tym obowiązkiem będą dopiero od października 2020. W praktyce oznacza to, że obowiązek pierwszej wysyłki plików według nowej struktury przypadać będzie do 25. sierpnia w pierwszym przypadku oraz do 25. listopada w drugim przypadku. Wysyłki plików według nowej struktury można dokonać na kilka sposobów:

  1) Z poziomu dowolnego głównego okna z menu główego "Dane" należy wybrać opcję "Wyślij jednolity plik kontrolny (JPK)", a następnie "Rejestry VAT i deklaracja (JPK_V7K)". W takim przypadku generowany jest plik za okres poprzedzający aktualny miesiąc.

  2) Z poziomu okna Podatki - Podatek VAT - Dodaj - Edytuj deklaracje VAT - JPK_V7M (JPK_V7K)... (w przypadku kwartalnego rozliczania VAT należy jeszcze wybrać dany miesiąc kwartału).

  3) Z poziomu okna Podatki - Podatek VAT - [ istniejący wpis podatkowy ] - Deklaracje VAT - JPK_V7M (JPK_V7K)... (w przypadku kwartalnego rozliczania VAT należy jeszcze wybrać dany miesiąc kwartału).

  Po wybraniu opcji JPK_V7M (JPK_V7K) następuje otwarcie okna edytora. Edytor pliku JPK_V7M (JPK_V7K) składa się z trzech głównych widoków. Wyboru widoku dokonuje się poprzez kliknięcie w jedną z zakładek po prawej stronie: "Deklaracja podatku od towarów i usług", "Ewidencja podatku należnego" oraz "Ewidencja podatku naliczonego". W pierwszej zakładce znajdują się informacje na temat składającego oraz informacje podsumowujące. Ta zakładka stanowi w zasadzie kopię deklaracji VAT-7 (VAT-7K). W pozostałych zakładkach znajdują się tabele zawierające dane w rozbiciu na poszczególne transakcje sprzedaży oraz zakupu w danym okresie. W tym przypadku tabele zawierają dane analogiczne ze starą strukturą JPK_VAT. Formularz oraz listy transakcji wypełniane są automatycznie w oparciu o dane z rejestrów VAT. Dane te jednak można dowolnie modyfikować, usuwać lub dodawać. W przypadku modyfikacji danych w zakładkach "Ewidencja podatku należnego" oraz "Ewidencja podatku naliczonego" dane z zakładki są aktualizowane w oparciu o wprowadzone zmiany. Po dokonaniu zapisu dane są pamiętane w kontekście danego miesiąca. Aby dokonać wysyłki oraz ewentualnie sprawdzenia pliku ze schematem należy użyć opcji "Wyślij JPK". Opcja wysyłki obecnie jest zablokowana i możliwość jej użycia pojawi się 1. sierpnia 2020 roku.

  Na ten moment dostępna jest zarówno nowa opcja umożliwiająca tworzenie plików JPK_V7K lub JPK_V7M jaki stare funkcjonalności umożliwiające osobno wysyłkę pliku JPK_VAT oraz e-deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Sama wysyłka jest na tę chwilę niemożliwa. Wprowadzenie opcji ma na celu przedstawienie użytkownikom jej już teraz i zapoznanie z jej działaniem nim nowa struktura stanie się obligatoryjna.

 • Zmiany w późniejszej wersji 4.290.2020 z dnia 10. lipca 2020

  Dodano obsługę nowych deklaracji VAT-UE oraz VAT-UEK w wersji 5, które obowiązują już od lipca 2020 oraz umożliwiono zdefiniowanie w Konfiguracji numeru telefonu. Ponadto dokonano poprawek w edytorze JPK z deklaracją. Więcej informacji...

 • Zmiany we wcześniejszej wersji 4.288.2020 z dnia 19. czerwca 2020

  Dodano dwa nowe zestawienia generowane na podstawie rejestrów VAT zawierające informacje odnośnie wartości brutto sprzedaży lub zakupów względem kontrahentów. Więcej informacji...

 • Zmiany w poszczególnych latach:
  2021
  2020
  2019
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010

Zobacz inne programy do księgi, ryczałtu oraz kadr i płac

Księga

Księga

Program do rozliczania księgi przychodów i rozchodów (KPiR), VAT, podatku PIT, kilometrówki. Umożliwia wysyłanie JPK oraz e-Deklaracji.

Więcej informacji
Ryczałt

Ryczałt

Program księgowy do rozliczania ryczałtu ewidencjonowanego (ewidencji przychodów), VAT, kilometrówki. Możliwość wysyłki JPK oraz e-Deklaracji.

Więcej informacji
Kadry i Płace

Kadry i Płace

Ewidencja pracowników, wyliczanie list płac, eksport do Płatnika, ewidencja czasu pracy, generowanie wszystkich dokumentów związanych z pracownikami.

Więcej informacji

Zobacz programy do wystawiania faktur VAT i rachunków

Faktura VAT

Faktura VAT

Program do wystawiania faktur VAT z obsługą JPK. Proste i szybkie fakturowanie, wszystkie rodzaje dokumentów, baza kontrahentów, towarów i usług oraz tworzenie zestawień sprzedaży. Zgodność z RODO.

Więcej informacji
Rachunek

Rachunek

Program dla firm zwolnionych z VAT. Proste i szybkie wystawianie rachunków oraz faktur bez VAT, baza kontrahentów, towarów i usług. Tworzenie zestawień sprzedaży. Możliwość wystawiania dokumentów proforma i w walucie.

Więcej informacji
Sprzedaż i Magazyn

Sprzedaż i Magazyn

Program handlowo-magazynowy z fakturowaniem i obsługą JPK. Obsługa drukarek fiskalnych i czytników kodów kreskowych. Wszystkie rodzaje dokumentów, baza kontrahentów, towarów i usług, kontrola stanów magazynowych.

Więcej informacji