Strona główna » Najczęściej zadawane pytania (FAQ) » Pakiet Przedsiębiorcy - Sprzedaż i Magazyn

Pytanie: Jak sprawdzić czy kontrahent jest na białej liście Ministerstwa Finansów?

POBIERZ PROGRAM
POBIERZ PROGRAM

Odpowiedź: Od 1 września 2019 r. przedsiębiorcy mają nowy obowiązek w przypadku dokonywania płatności za towar lub usługę w kwocie przekraczającej 15 tys. zł. Za każdym razem muszą upewnić się, że numer rachunku bankowego kontrahenta znajduje się na białej liście Ministerstwa Finansów. Jeśli przelew zostanie wykonany na rachunek spoza białej listy, zapłacona kwota nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

W wersji 3.277.2019 programu Sprzedaż i magazyn opublikowanej 2 września została dodana możliwość sprawdzania czy rachunek bankowy kontrahenta znajduje się na ministerialnej białej liście. W celu weryfikacji konta bankowego należy wpisać je w oknie edycji kontrahenta, a następnie kliknąć znajdującą się obok ikonkę lupki:
Jak sprawdzić czy kontrahent jest na białej liście Ministerstwa Finansów?

Jeśli na karcie kontrahenta jest już wpisany rachunek bankowy, na który ma zostać dokonana płatność, wystarczy oknie Kontrahenci kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranym kontrahencie i z menu wybrać opcję Sprawdź czy konto jest na białej liście:
Jak sprawdzić czy kontrahent jest na białej liście Ministerstwa Finansów?

Kliknięcie opcji powoduje sprawdzenie w usłudze sieciowej Ministerstwa Finansów czy podany rachunek bankowy należy do przedsiębiorcy o podanym numerze NIP.