Strona główna » Najczęściej zadawane pytania (FAQ) » Pakiet Przedsiębiorcy - Ryczałt

Pytanie: Jak sprawdzić czy kontrahent jest na białej liście Ministerstwa Finansów?

POBIERZ PROGRAM
POBIERZ PROGRAM

Odpowiedź: Od 1 września 2019 r. przedsiębiorcy mają nowy obowiązek - za każdym razem, gdy dokonują płatności za towar lub usługę w kwocie przekraczającej 15 tys. zł., muszą dokonać weryfikacji czy numer rachunku bankowego kontrahenta znajduje się na białej liście Ministerstwa Finansów. Jeśli przelew zostanie wykonany na rachunek spoza białej listy, zapłacona kwota nie będzie mogła zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

W wersji 3.263.2019 programu Ryczałt opublikowanej 2 września została dodana możliwość sprawdzania czy rachunek bankowy kontrahenta znajduje się na ministerialnej białej liście. W celu weryfikacji konta bankowego należy wpisać je w oknie edycji kontrahenta, a następnie kliknąć znajdującą się obok ikonkę lupki:
Jak sprawdzić czy kontrahent jest na białej liście Ministerstwa Finansów?

Jeśli na karcie kontrahenta jest już wpisany rachunek bankowy, na który ma zostać dokonana płatność, wystarczy oknie Kontrahenci kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranym kontrahencie i z menu wybrać opcję Sprawdź czy konto kontrahenta jest na białej liście:

Jak sprawdzić czy kontrahent jest na białej liście Ministerstwa Finansów?


Uwaga! Funkcjonalność ta nie jest dostępna w starym, "hierarchicznym" widoku okna Kontrahenci. Należy się upewnić, że w oknie Konfiguracja - Kontrahenci jest wyłączona opcja "Stosuj kontrahentów z hierarchicznym podziałem na rodzaje i z identyfikatorami".