Strona główna » Najczęściej zadawane pytania (FAQ) » Pakiet Przedsiębiorcy - Księga

Pytanie: W jaki sposób dodać faktury w ramach procedury VAT OSS?

POBIERZ PROGRAM
POBIERZ PROGRAM

Odpowiedź: W pierwszej kolejności należy zdefiniować w programie Księga zastosowane na tych fakturach stawki VAT. W tym celu należy wybrać zakładkę Słowniki - Dodatkowe Stawki VAT, a następnie kliknąć przycisk Dodaj. W wyświetlonym okienku należy wpisać identyfikator stawki, stawkę podatku oraz kraj. W przypadku wpisania podstawowej stawki podatku należy zaznaczyć taką opcję. Brak zaznaczenia oznacza, że jest to stawka obniżona.
Poniżej przykład wypełnienia.:

W jaki sposób dodać faktury w ramach procedury VAT OSS?

Po dodaniu przynajmniej jednej dodatkowej stawki VAT w Rejestrze VAT sprzedaży uaktywni się nowa zakładka VAT-OSS umożliwiająca wprowadzenie faktury objętej procedurą VAT OSS. Zakładka ta jest dostępna w w oknie dodawania nowego dokumentu. Po otwarciu zakładki VAT-OSS należy zaznaczyć opcję "Sprzedaż do innego kraju UE w ramach procedury VAT OSS", a następnie wpisać kwoty z faktury do pozycji z właściwą stawką VAT (zdefiniowaną wcześniej w Słowniku):

W jaki sposób dodać faktury w ramach procedury VAT OSS?

Transakcje wykazane w zakładce VAT-OSS nie są uwzględniane w pliku JPK. VAT z tych transakcji jest rozliczany na podstawie deklaracji VIU-D.

Deklaracje VIU-D są dostępne w programie Księga w oknie Podatki - Podatek VAT.