Strona główna » Najczęściej zadawane pytania (FAQ) » Pakiet Przedsiębiorcy - Kadry i Płace

Pytanie: Dlaczego w styczniu 2024 oraz listopadzie 2023 program wylicza wyższe wynagrodzenie?

POBIERZ PROGRAM
POBIERZ PROGRAM
Odpowiedź: 11. listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W 2023 r. ten dzień przypada w sobotę, dlatego pracodawca ma obowiązek przyznać pracownikowi inny dzień wolny za to święto.
Z identyczną sytuacją mamy do czynienia w styczniu 2024 r. Święto Trzech Króli przypada w sobotę, dlatego pracownikowi należy przyznać inny dzień wolny.

W programie Kadry i Płace należy wskazać pracownikowi dzień wolny za każde święto przypadające w sobotę, w przeciwnym razie program będzie doliczał do podstawy wynagrodzenie za dodatkowo przepracowany dzień.

W tym celu należy każdemu pracownikowi w oknie Listy płac zaznaczyć w grudniu jakiś dzień (który pracownik będzie miał wolny), kliknąć przycisk Zmień i w pozycji Przyczyna nieobecności wybrać z rozwijanej listy "Dzień wolny za święto wypadające w sobotę". Po zapisaniu zmian program automatycznie przeliczy podstawę wynagrodzenia:

Dlaczego w styczniu 2024 oraz listopadzie 2023 program wylicza wyższe wynagrodzenie?

W latach ubiegłych podobna sytuacja miała miejsce w styczniu 2022 r. (01.01. jest dniem ustawowo wolnym od pracy i wypadł w sobotę) i w grudniu 2021 r. (25.12. przypadał w sobotę).