Strona główna » Najczęściej zadawane pytania (FAQ) » Pakiet Przedsiębiorcy - Faktura VAT

Pytanie: Jak zsynchronizować program z drukarką fiskalną?

POBIERZ PROGRAM
POBIERZ PROGRAM

Odpowiedź: Program Faktura VAT współpracuje z drukarkami fiskalnymi obsługującymi protokoły Thermal lub Posnet.

Aby zsynchronizować program z drukarką fiskalną, należy wejść do Konfiguracji programu, wybrać zakładkę Drukarka fiskalna i zaznaczyć opcję "Drukuj paragony na drukarce fiskalnej".

Następnie należy wybrać odpowiednie parametry (rozwijając listy wyboru):
- protokół drukarki (Thermal lub Posnet),
- port komunikacyjny,
- sposób kodowania polskich znaków. W przypadku protokołu Posnet możliwa jest każda z dostępnych opcji, w przypadku protokołu Thermal dopuszczalne są dwie opcje: Mazovia lub "Brak polskich znaków".
- w przypadku gdy drukarka jest wyposażona w szufladę można zaznaczyć opcję jej automatycznego wysuwania.


Przykładowa konfiguracja drukarki:

Jak zsynchronizować program z drukarką fiskalną?


W przypadku podłączenia drukarki przez USB konieczna jest instalacja sterownika, który będzie symulował port szeregowy RS-232 przez USB. Proces instalacji sterownika odbywa się z reguły automatycznie po podłączeniu drukarki do komputera. Jeśli sterownik nie został zainstalowany, nie będzie komunikacji między programem a drukarką lub też przy próbie wydruku paragonu może się pojawić błąd otwarcia portu. W tej sytuacji należy samodzielnie zainstalować sterownik. Sterowniki są udostępnione na stronie producenta drukarki. W przypadku firmy Posnet można je pobrać ze strony:
https://www.posnet.com.pl/sterowniki-usb
W wyniku poprawnej instalacji sterownika w systemie operacyjnym zostanie utworzony wirtualny port szeregowy dla drukarki fiskalnej.Uwaga!
Zalecamy ustawienie w programie wyliczania cen od brutto dla paragonów oraz wszystkich innych fiskalizowanych dokumentów. W tym celu należy otworzyć zakładkę Słowniki - Ustawienia dokumentów, zaznaczyć Paragon (lub inny dokument) i wybrać przycisk Zmień. Następnie w okienku edycji ustawień dokumentu w pozycji "Sposób wyliczania cen" należy wybrać Od brutto:

Jak zsynchronizować program z drukarką fiskalną?