Strona główna » Najczęściej zadawane pytania (FAQ) » Pakiet Przedsiębiorcy - Księga

Pytanie: Jak wypełnić i wysłać deklaracje PIT-36 i PIT-36L?

POBIERZ PROGRAM
POBIERZ PROGRAM

Odpowiedź:
Deklaracje PIT-36 oraz PIT-36L za 2020 r. są dostępne w programie Księga po kliknięciu w głównym menu opcji Podatki - Rozliczenie roczne. Deklaracje są automatycznie wypełniane danymi z programu. Niemal każde z pól formularzy jest edytowalne, co oznacza, że można zmieniać lub dopisywać dane. Jednak nie są to formularze aktywne, a więc kwoty w kolejnych polach nie zostaną automatycznie przeliczone. Należy to zrobić samodzielnie.


Jakie załączniki są w deklaracji PIT-36 tworzonej w programie?

Deklaracja PIT-36 ma dwa załączniki:
1) PIT-B - dołączony automatycznie do deklaracji i automatycznie wypełniony danymi z programu.
2) PIT-O - dostępny jako opcja. Aby dołączyć załącznik PIT-O, należy w polu nr 486 ("PIT/O") wpisać 1 i potwierdzić klawiszem Enter. Wówczas do formularza głównego zostaną dołączone kolejne strony stanowiące załącznik PIT-O.

Jak wypełnić i wysłać deklaracje PIT-36 i PIT-36L?


Do czego służy przycisk Przelicz formularz?

Użycie przycisku Przelicz formularz powoduje usunięcie danych z formularza i ponowne wczytanie danych z programu. W ten sposób można uaktualnić formularz np. po dokonaniu zmian w danych właściciela w Konfiguracji programu lub dokonaniu zmian w Podatkowej Książce Przychodów i Rozchodów, które wpływają na wysokość przychodów lub kosztów wykazywanych na deklaracji.

Jak wypełnić i wysłać deklaracje PIT-36 i PIT-36L?


W jaki sposób wysłać deklarację PIT-36 lub PIT-36L z programu?

Aby wysłać wypełniony PIT-36 lub PIT-36L, należy na górnej belce otwartego formularza kliknąć przycisk Wyślij do e-Deklaracje:

Jak wypełnić i wysłać deklaracje PIT-36 i PIT-36L?

W okienku dialogowym, które się pojawi należy wybrać opcję Wyślij plik e-deklaracji na serwer Ministerstwa Finansów oraz metodę autoryzacji: dane autoryzujące lub podpis kwalifikowany.

Jak wypełnić i wysłać deklaracje PIT-36 i PIT-36L?