Strona główna » Najczęściej zadawane pytania (FAQ) » Pakiet Przedsiębiorcy - Księga

Pytanie: Czy z programu można wygenerować i wysłać PIT-36/PIT-36L?

POBIERZ PROGRAM
POBIERZ PROGRAM

Odpowiedź: Program Księga pozwala na utworzenie i wysłanie deklaracji PIT-36 i PIT-36L po kliknięciu przycisku Podatki - Rozliczenie roczne. Deklaracje te są dostępne w postaci interaktywnych formularzy, w które należy samemu wpisać dane podatnika, przychody i koszty, a na podstawie tych danych zostanie automatycznie wyliczony podatek (nie są wczytywane dane z programu). Obowiązkowo należy wypełnić pola podświetlone czerwonym kolorem.

Dane dotyczące przychodów i kosztów z prowadzonej działalności gospodarczej należy wpisać do załącznika PIT-B - kwoty te zostaną automatycznie umieszczone w polach 73 i 74 deklaracji PIT-36 lub 20 i 21 deklaracji PIT-36L.
Aby do formularza dodać załącznik PIT-B, należy wpisać liczbę potrzebnych załączników w polu 445 deklaracji PIT-36 (lub w polu 151 deklaracji PIT-36L) i potwierdzić przyciskiem Enter na klawiaturze. Warunkiem utworzenia załącznika PIT-B jest uzupełnienie NIPu podatnika.


Instrukcję wypełnienia deklaracji przygotowaną przez Ministerstwo Finansów można pobrać klikając w odnośnik dot. właściwego formularza:
formularz PIT-36
formularz PIT-36LUwaga! Interaktywne formularze w formacie PDF można otworzyć i edytować wyłącznie w najnowszej wersji programu Acrobat Reader firmy Adobe. Program ten można bezpłatnie pobrać ze strony producenta klikając w poniższy link:
https://get.adobe.com/pl/reader

Jeśli pojawia się problem podczas otwierania deklaracji (program nie reaguje lub wyświetla się ekran błędu), należy się upewnić, że Adobe Acrobat Reader jest wskazany w systemie Windows jako domyślny program do otwierania plików PDF.

Do wysłania wypełnionego formularza wymagane jest zainstalowanie dodatku (wtyczki) udostępnionej na stronie Ministerstwa Finansów:
Wtyczka (plug-in) niezbędna przy składaniu dokumentów bezpośrednio z formularzy interaktywnych PDF

Opis instalacji wtyczki, a także instrukcja wypełnienia i wysyłki formularzy interaktywnych, znajdują się w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Finansów, który można pobrać klikając w poniższy odnośnik:
Instrukcja korzystania z formularzy interaktywnych PDF (PDF, 1699 kB)