Strona główna » Aktualności

Polski Ład 2.0 już lipca

POBIERZ PROGRAMY

(dodane dnia 2022-06-09)

Polski Ład 2.0 już lipcaWśród najistotniejszych zmian w ramach Polskiego Ładu 2.0 wyróżnić nalezy:

 • 12% PIT
  Od 1 lipca 2022 r. stawka PIT zostanie obniżona do 12% w pierwszym progu podatkowym. Stawka podatku ma zostać obniżona przy zachowaniu 30 000 zł kwoty wolnej od podatku.

 • 3600 zł kwoty wolnej od podatku
  Obniżka PIT do 12% spowoduje zmiany w kwocie zmniejszającej podatek, która zmieni się z aktualnych 5100 zł na 3600 zł. Oznaczać to będzie obniżanie zaliczek na podatek dochodowy o 300 zł zamiast dotychczasowych 425 zł.

 • Likwidacja ulgi dla klasy średniej
  Od 1 lipca ma zniknąć ulga dla klasy średniej. Preferencja ta nie będzie miała zastosowania i zniknie obowiązek jej naliczania wobec dochodów uzyskanych w okresie styczeń – czerwiec 2022.

 • Możliwość zaliczenia składki zdrowotnej do kosztów przy niektórych formach opodatkowania
  Składka zdrowotna nie będzie odliczana przez podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, w formie ryczałtu lub korzystają z karty podatkowej będą mogli zaliczyć składkę zdrowotną do koszów działalności.

 • Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku
  Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli dokonać zmiany formy opodatkowania w trakcie roku. Taką możliwość zyskają osoby, które jako formę opodatkowania za rok 2022 wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub podatek liniowy

 • Zniesienie konieczności podwójnego liczenia zaliczek na PIT
  Zniesiony zostanie obowiązek obliczania zaliczek na PIT wg zasad obowiązujących w roku podatkowym 2021, jak i wedle zmian, jakie wniósł Polski ład w styczniu 2022 r.

Powiązane produkty: Księga, Ryczałt, Mała Księgowość, Kadry i Płace.