Strona główna » Aktualności

Split Payment i JPK_FA już od lipca

POBIERZ PROGRAMY

(dodane dnia 2018-06-27)

Split Payment i JPK_FA już od lipcaJuż 1 lipca 2018 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca do polskiego systemu podatkowego mechanizm podzielonej płatności (tzw. split payment). Od teraz każda firmowa płatność jaką otrzymamy może zostać podzielona na dwie części. Do nadchodzących zmian najwcześniej przygotowały się banki tworząc na rachunkach firmowych przedsiębiorców specjalne subkonta VAT. Kwota netto faktury wpływać będzie na normalny rachunek firmowy, a kwota VAT na nowe subkonta VAT. Dysponowanie subkontem VAT przez przedsiębiorce będzie ograniczone. Będzie można z niego płacić wyłącznie sam VAT od faktur otrzymanych od kontrahentów oraz regulować zobowiązanie od podatku od towarów i usług wobec fiskusa. Skutkiem tego będzie otrzymywanie dwóch przelewów za każdą naszą fakturę dostarczoną kontrahentowi oraz konieczność dokonywania dwóch przelewów podczas regulowania należności wobec naszych kontrahentów. Naturalną konsekwencją nowych przepisów jest konieczność podawania na fakturach dwóch numerów rachunków bankowych. Jednego firmowego dotychczasowego oraz nowego subkonta VAT. Programy Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT oraz Pakiet Przedsiębiorcy Sprzedaż i Magazyn są dostosowane do nowych przepisów i pozwalają na opcjonalne podawanie subkonta VAT.

Drugą zmianą wchodzącą w życie również 1 lipca 2018 jest możliwość żądania przez organy kontroli skarbowej faktur w formie jednolitego pliku kontrolnego zgodnego ze strukturą JPK_FA. Programy Pakiet Przedsiębiorcy Faktura VAT, Pakiet Przedsiębiorcy Sprzedaż i Magazyn oraz Pakiet Przedsiębiorcy Rachunek są dostosowane do nowych wymagań i pozwalają na wyeksportowanie wybranych faktur i rachunków do strutkur JPK_FA oraz wysłanie ich do wskazanego Urzędu Skarbowego bezpośrednio z programu za pomocą zestawu do podpisu elektronicznego lub na platforie ePUAP.

Ponadto przypominamy, że od 25. maja 2018 wszystkich przedsiębiorców przetwarzających dane osobowe obowiązuje ustawa o RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jest to nowe prawo unijne, które ma obowiązywać we wszystkich krajach wspólnoty. Zastąpi ono dotychczas obowiązującą w Polsce ustawę o ochronie danych osobowych. Wszystkie programy serii Pakiet Przedsiębiorcy spełniają wszystkie kryteria stawiane przez RODO.